Değerler Eğitimi

Değerler Eğitimi

Okul öncesi dönem değerlere ilişkin bilgilerin temellerinin atıldığı ilk dönemdir. Değerler çocuklarda farklı zamanlarda gelişir ve tüm hayatları boyunca devam eder. Çocuklarda vicdan yani iyi ve kötü ayrımı başlangıçta anne-baba veya bakım veren kişinin fikirleri ile sınırlıdır. Çocuklar büyüdükçe vicdan gelişimi başlar ve kendi doğrularını oluşturmaya başlarlar. Çevresindeki kişileri üzen veya sevindiren durumlar, onların iyi veya kötü anlayışlarına katılır.

Değerler toplumsal yaşamın ayrılmaz bir parçasıdır ve okul öncesi dönemde değerlere ilişkin ilk bilgiler kazanılır. Çocukların tüm gelişim alanlarının desteklenmesini hedefleyen bu dönemde değerler eğitimi önemli bir yere sahiptir.

İlksöz Anaokulu Rehberlik Birimi olarak öğrencilerimize kazandırmaya çalıştığımız bazı değerler vardır. Bu değerler her yıl Milli Eğitim Bakanlığına bağlı kalınarak düzenlenen programla öğrencilerimize verilmektedir. Bizim amacımız toplumsal değerlerini benimsemiş, özgüveni yüksek, sosyo duygusal alanlarda gelişmiş ilköğretime hazır öğrenciler yetiştirmektir.

Merve BABAOĞLU 
Psikolojik Danışmanlık Rehberlik Uzmanı