Anne Babalara Tavsiyeler...

Anne Babalara Tavsiyeler...

Kas gelişimlerine destek olmak için;

Çocuğunuza kendi işlerini kendileri yapabilmesi için fırsat verin. Örneğin, kendi başına giyinip soyunmasını, düğmelerini iliklemesini, fermuarını çekmesini, yemeğini çatak bıçak kullanarak yemesini, temizliğini kendinin yapmasını destekleyin.

Sizin gözetiminiz eşliğinde kağıt ve makas kullanılan aktivitelere ağırlık verin. Örneğin, boyama kitabından kendi seçtiği bir resmi boyayıp sonrasında o resmi kesmesini isteyebilirsiniz.

 Beraber farklı renklerde kartonlar kullanarak çeşitli şekiller üretebilirsiniz.

Bu tür çalışmaların öğrencinin ince motor gelişiminin yanı sıra dikkat süresini geliştirmeye ve yaratıcılığına da katkısı olacaktır. Baş ve işaret parmağını kullanabileceği oyunlar üretebilirsiniz.

Örneğin, renkli çamaşır mandallarını birbirine tutturmasını veya mandallarını bir sepete doldurmasını isteyerek ince motor gelişimiyle beraber sayı kavramını da desteklemiş olursunuz. Aynı şekilde kalın bir ipe boncuk dizerek kolye ve bileklikler yapabilirsiniz. Bu aktivitede çocuğunuzun parmak kaslarını geliştirmede katkıda bulunmakla beraber bir şeyler üretme mutluluğunu da yaşatmış olursunuz.

Çizgi çalışma kitaplarını kullanmanız yararlı olacaktır ancak çocuğunuz bu etkinlikleri okulda yaptığı için bu etkinlikten sıkılabilir bu durumda baskı yapılmaksızın diğer ilgisini çekecek aktivitelerden yararlanabilirsiniz. Çizgi çalışmalarını yapmaktan zevk alırsa bu çocuğunuz başladığı işi bitirmesine de yardımcı olacaktır.

Dil gelişimlerine destek olmak için;

Bulunduğunuz ortamdaki elektronik cihazların etkisini ve maruz kalma süresini olabildiğince aza indirgeyin. İletişiminizi gereksiz seslerin olmadığı ortamlarda deneyin.

Siz onunla ne kadar iletişimde bulunursanız onun sizle iletişimi de o ölçüde artacaktır. Günde en az bir saat, onunla yüz-yüze konuşmak için zaman ayırın. Ondan dönüş alamadığınızda siz yaşadıklarınızı anlatın oda sizle paylaşacaktır☺

Çocuğunuzla konuşurken sıranızı bekleyin ve size yanıt vermesine fırsat verin.

Çocuğunuzla konuşurken bütün dikkatinizi ona verin. Sırtınızı dönmemeye çalışın, diz çöküp göz kontağı kurun.

Yanlış kullandığı sözcükleri düzeltmek yerine doğru müdahale ile kısa cümle içinde doğrusunu kullanmanız uygun olacaktır.

Onunla konuşurken benzer ve zıt kavramları, sayıları bol bol kullanın.

Dilin, iletişim için gerekli olduğunu ona hissettirin tam cümle kurmayıp veya işaretle anlatmaya çalıştığında örneğin ‘oyuncak mı istiyorsun?’ gibi açık anlaşılır cümlelerle ona hem uygun konuşma modeli olun hemde isteğine cevap vererek onu ödüllendirin.

Çocuğunuz bu konuda ki her adımını, çabasını övgü ile pekiştirin.

Bilişsel gelişimlerine destek olmak için;

Sayıları hayatınızın bir parçası haline getirin. Matematiği ne kadar erken öğrenirse, o kadar rahat eder ve kendine olan güveni artar.

Büyük küçük gibi niteliklerden bahsedin.

Öğretmek istediklerinizi müzik eşliğinde öğretmeyi deneyin.’ 1 2 3 ellerimizi yıkıyoruz 4 5 6 şimdi dişlerimizi fırçalayabiliriz…’ gibi melodilerle kelimeleri hatırlamasına ve konsantre olmasına yardımcı olacaktır.

Nesneleri anlatın. Ona bazı nesneleri isimlendirip tarif edin, diğer nesne ile karşılaştırın, ne işe yaradıklarını açıklayın.

Labirent bulmaca, kelime türetmece, sayı birleştirme oyunu, masa tenisi, basketbol gibi gibi oyunlar dikkat geliştirmeye yardımcı olan oyunlardır.

Faaliyetler için malzeme bulundurun örneğin, alışveriş paketlerini saklayın, yumurta kutularını atmayın, tuvalet kağıtlarındaki ruloları da saklayarak kesip yapıştırmak için kullanabilirsiniz.

Ailecek veya bireysel evinizde haftanın belli günleri çocuğunuzla yaşına uygun yapboz yaptırarak parça bütün ilişkisini doğru kurmayı öğretebilirsiniz. Bu oyunu oynatırken hedef ilk yapıldığı süreyi tutup bir dahakine daha kısa sürede bitirilmesidir. Süre azaldıkça yeni yapbozlara geçilerek çocuğunuzun hem görsel dikkati hem de el göz koordinasyonunu geliştirmektir.

SEVGİLİ ANNE BABALARIMIZ,

Çocuklarınızın sağlıklı bir psikolojik yapıya, normal bir sosyalliğe ve kişilik yapısına sahip olmaları için;

Sevdiklerini hissettirmeleri,

Onlara değer vermeleri,

Kişilik yapılarına saygılı olmaları,

Onlara güven duygusunu aşılamaları,

Onlara söz hakkı tanımaları,

Sosyal ve psikolojik gelişimlerini yakından takip etmeleri,

Gösterilen davranış problemlerine karşı duyarlı olmaları,

Çocuğa karşı aşırı hoşgörü veya aşırı disiplin uygulamalarından kaçınmaları,

Güzel ve faydalı şeylerde çocuğun davranışının onaylanması,

Çocuğa tepkilerin yersiz ve abartılı olmaması,

Anne babaların kendi aralarındaki söz ve davranış birliği,

Yapılan yanlışları sadece kızarak değil nedenini mantık çerçevesinde açıklamaları,

Olaylar ve ilerleyen süreç içerisinde davranış olarak tutarlı olmaları ve farklı tepkiler vermemeleri,

Dengeli eğitim ve yönlendirmede bulunmaları,

Kendi psikolojik çatışmalarını çocuklara yansıtmamaları ile daha sağlıklı çocuk yetiştirme mümkün olacaktır…             

 

Merve BABAOĞLU 
Psikolojik Danışmanlık Rehberlik Uzmanı